نکاتی درمورد داوطلب در تراز آزمون وکالت

🌐نکاتی درمورد داوطلب در تراز آزمون وکالت :

1️⃣  معدلهای کم قبول شدگان در آزمون وکالت یک نظریه را مطرح می کند مبنی بر اینکه داوطلبان از پیشرفت حقوق که تجلی آن را در آزمون وکالت می توان دید جا مانده اند . به این معنی که طراح خود را در قید و بند کتابهایی که در دهه 60 و 70 نگارش یافته اند نمی داند ولی داوطلب همچنان منبع مطالعه را این کتب می داند.

2️⃣ این چالش وجود دارد که تولید کتب پژوهشی در حقوق به عنوان منبع محل رجوع یا کند پیش می رود یا مورد توجه قرار نمی گیرد که این موضوع با مکتب نوین ابطال پذیری نظریه های علمی منافات دارد . اینکه نظریه های حقوق ایران در حصر اسامی بزرگ به مانند دکتر کاتوزیان ، دکتر شمس ، دکتر اسکینی و …. بماند به گونه ای در آزمون وکالت به چالش کشیده شده است .

3️⃣ این سوال مهم که آیا طراح باید در سطح داوطلب سوال طرح کند یا داوطلب باید در سطح طراح مطالعه داشته باشد، مطرح است . رویه آزمون وکالت نشان می دهد جواب کانون مشخص است و داوطلب باید خود را در سطح سوالات وکالت بالا بکشد . به نظر می رسد کانون وکلا منافع خود را ترجیح می دهد و نمی خواهد ضعف نطام آموزش دانشگاهی به کانون منتقل شود .

4️⃣  این نکته خیلی بدیهی است که داوطلبی که تکلیفش با خودش مشخص نیست تحت هیچ شرایطی در تراز داوطلب آزمون وکالت امروز نیست . اینکه یک داوطلب نتواند ماهها منبع مطالعاتی خود را انتخاب کند، دلیل قبولی را بودن یا نبودن در موسسات یا غیر آن بداند، بدون اینکه محوریت خود را ملاک بداند خیلی طبیعی است که نتواند از مراحل مقدماتی موفقیت بالاتر رود.

5️⃣ یکی از چالش برانگیز ترین موارد در آزمون وکالت سوالات چند ظلعی است به گونه ای که سوال راجع مرجع صالح در الزامات خارج قرارداد که در حیطه آیین دادرسی مدنی است در درس مدنی مطرح می شود یا سوالی راجع به مسئولیت قاضی در درس مدنی مطرح می شود که به استناد مواد کیفری قابل پاسخگویی است . این گستره از ارتباط مواد پا فرا تر نهاده اینبار در یک درس مبحث مرتبط (نه ماده مرتبط) از درس دیگر مورد سوال قرار گرفته است . سوالات آزمون وکالت به شهادت سوالات متعدد از مرحله سوال مفهومی در حال گذر است و پا در مرحله سوالات فرا مفهومی گذاشته است .

6️⃣ در سوالات فرا مفهومی وکالت هیچ میانبری جز سواد و هوش و خلافیت و استدلال کار ساز نیست . برای همین تاکید بیش از حد به روشهای میانبر اشتباه محض است و داوطلب را از تراز داوطلب محتمل به قبولی در آزمون وکالت به پایین می کشد.

7️⃣  بزرگترین دشمن داوطلب امروز حاشیه است . اغلب داوطلبان از همه می شنوند اما به هیچکدام عمل نمی کنند . داوطلب امروز اغلب در گیر “چه کسی می گوید” است تا “چه چیزی می گوید” . حاشیه یک دلخواه برخواسته از افکار شخص است بنابراین بزرگترین دشمن داوطلب خود اوست . خیلی داوطلب داریم که دیگران توانایی شکست او را ندارند او فقط خود ، خود را شکست می دهد.

8️⃣  یکی از اولیه ترین نظریه های پویایی ، و نیل به پیشرفت شناخت جایگاه است . داوطلبی که نقش مشاور برای سایرین می گیرد و سایرینی که به مشاوره او اعتماد می کنند هر دو محکوم به شکستند .

☑ امیر علی جلیلی،
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.